Designed by Сайт города Читы

Alpe-D'Huez Les Bergers - Промо! Скијање на францускита Алпи со огранизиран превоз од Скопје

Скијате на францускита Алпи оваа зима. Можност за огранизиран превоз од Скопје...

Оваа година скијајте во едно од најпознатите Француски скијалишта во областа “Grand Domaine” со 249 км стази на површина од 10.000 хектари. Скијалиштето ALPE D'HUEZ  е сместено на надморска височина од 1869 м. и е идеално како за почетници, така и за врвни скијачи/бордери. Од најголемиот врв  na 3300 m/nv -PIC BLANC, ќе уживате во прекраснта панорамска глетка на околните планински врвови како и на скијалиштето Les 2 Alpes. Од овој врв почнува прочуената црна стаза “Sarenne” долга 16 к (повеќе поради должината него според тежината). Поради својата надморска висина, има изузетно квалитетен снег во текот на целата ски сезона. Покрај природен снег, има 700 топови за вештачки снег кои секако гарантират скијање до пролет. Има 2 snowparka, осветлена стаза за ноќно скијање, отворен базен со топла вода, посебно обезбедени ски патеки за деца и посебна стаза за спуст со санки. Бројните ресторани и клубови го прават местото за идеален зимски одмор. Поради неговата репутација дека има најмногу сончеви денови на ски терените, го добива називот “Острово на Сонцето”. 

Програма:

 1. ден-петок, 04.01.2019. Состанок на групата на паркингот кај спортската сала “Борис Трајковски” во 09:00 часот. Поаѓање за ALPES D’HUEZ во 09:30 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

2 ден-сабота 05.01.2019. Пристигнување во ALPES D’HUEZ во попладневните часови и сместување во апартманите. Слободно попладне за запознавање со местото. Ноќевање

3 – 8 ден 06 -11.01.2019. Шест дневно скијање во ALPES D’HUEZ. Ноќевање

9. ден-сабота 12.01.2019 Напуштање на собите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO, непосредно пред Милано.

10 ден – недела 13.01.2019. Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

FIRST MINUTE ЦЕНИ. ВАЖАТ ДО 27 ОКТОМВРИ 2018!

* Плаќањето е во денарска противвредност, 1€= 62 ден.

Во цената е вклучено:

 • Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – ALPES D’HUEZ– Скопје
 • 7 дневно сместување во: студио во ALPES D’HUEZ
 • 6 дневен скипас за стазите на ALPES D’HUEZ(249 км стази).
 • 2 дводневен ски пас (вклучен во цената со ALPES D’HUEZ ) за скијалиштето Les 2 Alpes
 • Tуристички пратител за време на турата

 

Во цената НЕ Е вклучено:

 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса 0,80 – 4,40€ на ден по особа.Се плаќа на рецепцијата на сместувањето
 • Факултативна посета со автобус до скијалиштетоLes 2 Alpes

Напомени:

Постелнина и крпи: Во цената не се вклучени крпите и постелнина за апартманите, а истите може да се изнајмат на денот на пристигање по цена од: 6,5€ постелнина и 5€ сет крпи. Од досегашното наше искуство, најповолно е секој да понесе свои.

 Депозит: Депозит (гаранција) за секое студио е задолжителен и изнесува 200-500€ по студио/апартман.Се плаќа на самото пристигање, непосредно пред сместувањето. Плаќањето е со резервирање на средства во висина на депозитот од  кредитна картичка. Депозитот на крајот од сместувањето се враќа во целост, доколку апартманот е вратен во првобитната состојба (чист, среден и без оштетени предмети)

Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е вклучено во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот и доведување на истиот во иста состојба како  пред сместувањето. Апартманите нудат и служба за чистење, чија што услуга дополнително се плаќа на лице место ( 60-100€ во зависност од големината на апартманот).

Студиа / Апартмани :  Les Melezes & Bergers   

Сместувањето е 2-5 креветни студиа, и 2-6 креветни апартмани.Апартманите и студијата во понудата се наоѓаат во различни резиденции/згради по должината на целата населба. Се разликуваат по површина и опременост, секој апартман е со различни мебел и содржина. Истите се во близина на Ски лифтовите.Постои бесплатен шатл бус низ самото место.                                                                                                               

СТУДИО за 2-3 лица, 25 м2.- BergersЕднособно студио-една просторија. 2 единечни кревета+ 1 помошен кревет, опремена кујна, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење, Купатило и ВЦ , некаде како посебни простории.

СТУДИО за 2-4 лица, 24-25 м2.- Les Melezes2-собно студио. 2 лежаи на извлекување+ 1 спална соба со дупли кревет, опремена кујна, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење, Купатило и ВЦ.

СТУДИО + хол, за 2-5 лица, 25 м2.- Les Melezes2-собно студио. Дневна соба со 2 кревети на извлекување+ хол со кревети (2) на спрат + мезанин со 1 кревет, опремена кујна, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење, место за јадење, Купатило и ВЦ одвоени. Балкон.

Апартман + хол, за 2-6 лица  30-35m2,-.Les Melezes/BergersДвособен апартман-2 простории. Дневна соба со 2 кревети на извлекување,спална соба со дупли кревет, хол со 2 кревета на спрат, опремена кујна со електрични решоа со рерна, фрижидер, машина за миење на садови, садови и прибор за јадење,Купатило и посебно ВЦ. Балкон.ТВ.

  Дадената цена е Пакет цена по лице во зависнот од бројот на лица и тип на сместување.

 • Депозит за резервација : 30% , остатокот најдоцна 15 дена пред тргнување се уплатува. Можност да се плати на 6 рати без камата, информации во агенција.
 •  Постои можност да се спојат индивидуалните патници во повеќекреветно студио/апартман, како не би плаќале поскапо. Агенцијата може да посредува при ваквите случаи. Финалниот тип на студио/апартман и финалната цена ќе зависи од бројот на лицата и типот на студиото/апартманот. Странките однапред се согласни за тие услови.
 • Според Шенгенските правила, Македонски пасош мора да има важност од мин. 90 дена од денот на напуштање на Шенген зоната (датум на враќање во Скопје).

-         Калкулацијата е работена на база 40 лица.

-         Агенцијата не може да влијае на  спратност, поглед или одреден објект. Тоа е во рамките на локалната агенција. Одредени  желби на патниците, како за сместување во еден објект на повеќе студиа/апартмнаи, агенцијата ќе ги пропрати до локалната агенција, но без да вети за исходот.

-         Агенцијата го задржува правото за промена на цената доколку дојде до зголемување на цените на услугите ( гориво, сместување, ски пас ).  Сите уплатени  аранжмани до тој момент, остануваат по старата цена.

-         Патниците се должни 48 часа пред патување да го проверат цасот и местото на поаѓање.

-         Агенцијата го задржува правото на отказ на аранжманот во случај на недоволен број на лица, најдоцна 5 дена пред тргнување. Во  таков случај, уплатените средства во целост се враќаат на трансакциона сметка или  вирмански доколку се така уплатени.

Сподели!

230

Leave a comment

You are commenting as guest.