Designed by Сайт города Читы

ПРОМО! МОСТАР (07.12.2023-10.12.2023)

ПРОМО! МОСТАР 07.12.2023-10.12.2023

МОСТАР
(ТЕРМИН 07.12.2023-10.12.202)
(Требиње - Манастир Тврдош- Мркоњици - Кравица - Меѓугорје - Коњец - Јабланица - Сараево)

 

1.ДЕН (07.12.2023)

Состанок на групата во 18.30 часот и заминување за БиХ, преку г.п. Ќафасан. Попатни паузи и царински формалности.


2. ДЕН (08.12.2023)

Пристигнување наутро во Требиње и разглед на градот кој се наоѓа На крајниот југ на Херцеговина, на брегот на реката Требишњица, во подножјето на планината Леотар, градот на сонцето, виното и чинари. Требиње се наоѓа во триаголникот на градовите на наследството на УНЕСКО. Потоа попатна посета на Манастирот Тврдош, во кој неколку години престојувал Св. Василије Острошки. Храмот е изграден на темелите на црква која датирала од 4 век, период кога Србите како народ сè уште не го примиле христијанството за своја религија. Темелите на старата црква може да се видат во манастирот, бидејќи дел од подот на манастирот е во стакло. Патот продолжува кон Мркоњици - родното место и куќата на Св. Василиј Острошки, кратко запирање и патот продолжува за Мостар. Сместување во хотел. Слободно време за користење на спа центарот или прошетки низ Мостар. Ноќевање.

3.ДЕН (09.12.2023)

Доручек. По доручекот Слободно време за индививидуални разгледи низ Мостар или факултативна посета на водопадите Кравица и Меѓугорје. Висината на реката Требижат под водопадот е 28 метри, додека над водопадот е 54 метри. Водопадот на врвот има форма на полукруг широк околу 120 метри и е направен од травертин. Потоа заминува за Меѓугорје - мало село во Херцеговина во кое по привиденијата на Пресвета Богородица во 1981 година, 40 милиони луѓе од сите вери, од целиот свет, го посетија Меѓугорје и го напуштиле духовно зајакнати и обновени. Враќање во Мостар. Слободно времe. Ноќевање.

4.ДЕН(10.12.2023)

Доручек. По доручекот . Одјавување од хотелот и заминување за Сараево - главниот град на Босна и Херцеговина. Попатна посета на Титовиот Бункер во Коњиц и Мостот на Неретва во Јабланица. Пристигнување во Сараево околу пладне - панорамски раглед и пешачка тура. Слободно време околу 2 часа. Околу 16часот заминување за Македонија. Со попатни паузи и царински формалности.

5. (11.12.2023) ДЕН

Пристигнување во Македонија во раните утрински часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 120 евра ( рана резервација до 31.10.2023
РЕДОВНА ЦЕНА 145 евра

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА :

2 ноќевања со доручек во хотел со 4**** во Мостар
Превоз на дадената релација
Посета на Сраево и Јабланица
Организација и водство на групата со професионален лиценциран придружник
Влезници во Спа ценатрот ( бањарки, влечки)
Локален водич во Мостар и Сараево

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА :

Факултативна посета на Кравица и Меѓугорје ( НАПОМЕНА : Влезницата за водопадите не е вклучена - затоа што е променлива категорија и истата зависи од бројот на патници во групатакоја ги посетува се движи од 5-10 евра) 30 евра
Влезница за Титовиот Бункер - 11 евра по патник
Туристичка такса од 3 евра се плаќа во автобус задолжителна
Доколку временските услови дозволуваат : посета на Мостар Skywalk ( се оди со локален превозник) 10 евра

 

НАПОМЕНИ :

За реализација на ова патување е потрбен минимум од 30 патници
Последен датум за пријава е 01.12.2023 ( или до пополнување на местата)
Организаторот го задржува правото за измена на оддлени редоследи во програмата
Организаторот го задржува правото за отказ на аранжман до 03.12.2023

Сподели!

148

Leave a comment

You are commenting as guest.